Türkiye de Meme Estetiği
Türkiye de Meme Estetiği

Türkiye de Meme Estetiği

Türkiye de Meme estetiği (Meme büyütme, meme küçültme vb.), kadınlarda memenin (veya jinekomasti vakalarında erkeklerde göğsün) güzelleştirilmesini ve şeklini iyileştirmeyi amaçlayan cerrahi bir işlemdir.

Ücretsiz Danışmanlık Alın​

Uzman Doktordan Ücretsiz Danışmanlık

Operasyon tüm tiplerinde genel anestezi etkisinde veya lokal anestezi altında yapılır ve her vakaya göre yaklaşık 2-4 saat sürer. Genel anestezisi durumlarında, bu hususları gerektirmeyen lokal anestezi durumlarından farklı olarak, işlemden sonra hastanın bir gün hastanede kalması ve işlemden yaklaşık 6 saat önce yemek yemeyi bırakmalıdır. Son 10 yılda bu tür işlemlere olan talebin artması nedeniyle Türkiye’de meme büyütme hakkında detaylı olarak bahsedeceğiz.

Türkiye de Meme Estetiği Türleri

Bahsettiğimiz gibi, işlemin amacına göre birçok Türkiye de  meme estetiği ameliyatı vardır. Birçok kadın memelerinin iri olması nedeniyle belirgin şekilde sarkmasından, bazı kadınlar ise memelerinin genetik faktörlerden dolayı küçük olmasından şikayet etmekte ve bu durum kadını utandırmaktadır. Eksizyon gerektiren kanserli bir tümör sonucu oluşan mastektomi vakalarında kadınlarda meme rekonstrüksiyonuna dayalı bir ameliyat türü vardır. Bu vakalara ek olarak, erkeklerde göğüs memelerinin ortaya çıkmasına ve sarkmasına neden olan östrojen salgısındaki bir bozukluk nedeniyle meydana gelen yaygın bir işlem olan erkeklerde jinekomasti çıkarma işlemi, özellikle kilolu vakalarda kazanç sağlar.

Bu vakaları ayrıntılı olarak sunacağız. 

Kadınlarda göğüslerin büyütülmesi ya da zayıflama veya hamilelik sonrası kaybedilen memenin eski haline getirilmesi yoluyla çekici ve feminen bir görünüm kazandırmak için göğüs bölgesine silikon jel veya yağ enjeksiyonu eklenmesi esasına dayanan estetik cerrahidir. Meme büyütme operasyonu öncesinde aşağıdaki hususların dikkate alınması önerilir:

İşlem genellikle genel anestezi altında yapılır ve ameliyat yaklaşık 3-4 saat sürer. Önce memelerin altındaki gizli kısımda bir kesi yapılır, daha sonra meme dokusu ile göğüs kasları arasına veya göğüs kaslarının arkasına silikon dolgu yerleştirilir, sonunda cilt dikilir. Yağ enjeksiyonu seçeneğine kıyasla meme büyütme vakalarında en yaygın olan özel bir bandajla kapatılır.

Ameliyattan sonra iyileşmek için gereken süre ise hastadan hastaya değişmekle birlikte genellikle 7-10 gün arasında değişmektedir. Bundan sonra hafif egzersizler de dahil olmak üzere günlük aktivitelere dönebilirsiniz. Bu detay plastik cerrahınızla dikkatlice kontrol edilmeli ve tartışılmalıdır.

Kadınlar iyileşmenin ilk aşamasında işlem sonrası yeni memelerinin görünümü konusunda endişe duyabilirler ancak bu durum normal ve geçicidir. Ameliyattan sonraki birkaç hafta içinde yavaş yavaş normal görünmeye ve hissetmeye başlayacaksınız.

Sarkma, göğüslerinde büyüme olan tüm kadınlar bu seçeneğe başvurur. Cerrah, meme dokusunu, yağ dokusunu ve sarkmış cildi memeden alır, böylece kadın vücuduyla orantılı bir boyutta daha sıkı ve daha güzel bir meme şekline kavuşur. Ayrıca meme küçültme operasyonu ile kadının daha güzel ve seksi bir memeye sahip olması için meme ucunu çevreleyen areolanın boyutunu küçültebilirsiniz. Göğüs sarkması, özellikle yürürken göğüs kitlesinin ağırlığının artması nedeniyle ağrıya neden olur. Koordinasyon bozukluğu ve hareket güçlüğü probleminin yanı sıra terlemeye bağlı olarak göğüs altında bazı tahrişlerin oluşmasına da neden olur.

İşlemde öncelikle ameliyatta kullanılacak teknik belirlenir ve ameliyat sonrasında ihtiyaç duyulan göğüs şekline göre hastanın tercih ettiği şekil belirlenir. En çok kullanılan teknik, biri meme başı ve çevresindeki kahverengi alan olmak üzere üç kesi yapmaktır. İkinci kesi kahverengi areoladan memedeki sarkık bölgeye dikey, üçüncü kesi ise kırışıklıklardadır.

Doktor kesiler yoluyla memenin fazla yağını, dokusunu ve derisini alır, daha sonra meme ucunu ve onu çevreleyen areolayı bir yüksekliğe kaldırır ve meme ucunu çevreleyen areola da küçülür, bu da genellikle hamilelik, doğum sonrası ve  emzirmeyle birklikte boyutu artar. Son olarak kesiler yapılmadan önce cilt eski haline döndürülür ve ardından plastik cerrahi dikiş atılarak göğsün yeni şeklini alması sağlanır. Ameliyattan sonraki dördüncü haftanın sonunda hasta normal hayatına döneceği için kendini rahat hisseder.

Meme dikleştirme operasyonunun nedenleri meme küçültme operasyonu ile kesiştiği için kadınlar kilo alıp verme ya da hamilelik ve emzirme sonucu oluşan sarkmalar sonrasında memeyi dikleştirmeye başvururlar. Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 3 saat sürer.

Erkeklerde jinekomastinin birçok nedeni vardır, kalıtım sonucu ortaya çıkabilir, kilo alımı jinekomastiye yardımcı olabilir, özellikle ergenlik ve büyüme döneminde erkek ve kadın hormonlarının salgılanması arasındaki dengesizlik, yetersizlik sonucu ortaya çıkabileceği gibi veya tiroid ve hipofiz bezlerinin hiperaktivitesi sonucu erkek memesinde büyüme gözlenir. Ameliyat, erkeğin sağlık durumunun iyi olması şartıyla gerçekleştirilir ve meme başı bölgesinde cerrahi bir kesi yapılması ve memedeki glandüler dokunun total eksizyonu veya daha açık bir ifadeyle meme dokusunun çıkarılması ile başlayan birkaç aşamadan geçer. meme. Göğüste aşırı kilo ve yağ birikimi durumlarında da liposuction yapılır ve son olarak yara estetik olarak dikilir. Doktorlar, erkekler için jinekomastiyi çıkarma işlemi sonrasında, istenilen şekli alabilmek için özellikle göğüs çevresine medikal korse giyilmesi gibi uyulması ve uyulmaması gereken bazı talimatlar önermektedir. İşlem genel veya lokal anestezi altında tamamlanabilir ve genellikle yaklaşık 2 saat sürer.

Türkiye'de Meme (Revizyon) Rekonstrüksiyonu

Meme rekonstrüksiyonu, daha önce yapılmış bir ameliyatı düzeltmek için veya meme kanseri vakalarında acil durumlarda memenin çıkarılması için yapılan ameliyat olarak adlandırılır.

Göğüs büyütme veya göğüs küçültme ve sıkılaştırma gibi birçok durumda bu operasyona başvurulur. İkincil (rekonstrüktif) operasyona başvurmanın en önemli nedenlerinden biri hastanın ilk operasyonun sonuçlarından memnuniyetsizliğidir. Ve işlemin türüne veya nedenine göre doktor gerekli adımları atar.

Meme Estetiği

Facebook
Twitter
LinkedIn
Tumblr
Pinterest
Email