Türkiye de Saç Ekimi

Saç Ekimi

Türkiye de saç ekimi, yoğun saç dökülmesi ve kellik sorunu yaşayan kişilerin, lokal ya da sedasyon anestezi altında, donör bölgelerinden alınan kökleriyle saç eksikliği bulunan yerlere alınan köklerin transfer edilmesidir. Alınan saç köklerine greft adı verilir. Kişinin donör bölgesinden kök sayısı belirlenir kişiden kişiye değişmekle birlikte 4000-5000 bin arası greft alınarak bölgeye ekilir. Kişiye özel teknikler kullanılır. Seyrek olan ya da dökülen alanlarda sağlıklı ve doğal görünümlü saçlara sahip olunması amaçlanır. 

Anestezi Lokal ya da Sedasyon
İşlem Süresi6 – 7 saat
İyileşme dönemiDikkat edildiği takdirde işlem sonrası hemen normal hayata dönüş
Sonuçlar3 ay sonra başlar ve 9 Ay içinde tamamlanır.
Sonuç sürekliliğiÖmür boyu
İstanbulda kalma süresi3 gün
Kontrolİşlemden bir gün sonra
Türk Estetik Maliyeti 1000 Euro FUE / 1200 Euro DHI
Türkiye de saç ekimi

Saç ekimi nasıl yapılır?

Saç, cansız protein hücrelerinden oluşan uzantılardır. Her insanın vücudu, yaklaşık 100.000’i yalnızca kafa derisinde olmak üzere yaklaşık 5 milyon tüyü kaplar.

Saç, kişinin görünümü ve şekli üzerindeki etkisi açısından büyük önem taşır, bu nedenle özellikle kronik saç dökülmesinin veya ileri evrelerinde kelliğin etkilediği saç dökülmesi veya kellik gibi sorunlardan muzdarip olanlar tarafından büyük ilgi görür. kişinin psikolojisini bozacak duruma gelebilir. Bu yüzden saç ekimi en kalıcı ve iyi yöntemdir.

Hasta muayene edilerek ekim yöntemine karar verilir. Her kişinin donör alanı, greft sayısı farklıdır o yüzden kişiye özel yöntem seçilir. Ardından tercih edilen anestezi yöntemine göre lokal ya da sedasyon anestezi yapılır ve hasta sedyeye alınarak donör bölgeden mikro motorlar ile kök alma işlemi başlar. Alınan greftler özel steril bir kapta toplanır.

Tüm alım işlemi bittikten sonra kanallar açılır. Kanal işlemi bittikten sonra saç ekimine geçilir. Alınan greftler tek tek kanallara ekilir. Tüm ekim tamamlandıktan sonra PRP takviyesi yapılır ardından bölgeye enfeksiyon kapmaması için krem sürülür ve bantlanır. Toplamda ortalama 6-7 saat sürmektedir. Saç ekimiyle ilgili işlem aşamalarını detaylarını aşağıda okuyabilirsiniz.

Türkiye de saç ekimi videosu

Turk Aesthetic olarak saç ekiminin nasıl yapıldığını aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz. 

Kimler yaptırabilir

 • 18 yaşını geçmiş seyreklik ya da kellik problemi olan kadın veya erkek.
 • Aktif cilt ya da kronik herhangi bir rahatsızlığı olmayan kişiler.
 • Donör bölgelerinde yeterli kök sayısına sahip kişiler.

Kimler yaptıramaz

 • İleri diyabet hastaları
 • İleri kalp hastalığı olanlar
 • Kan yoluyla bulaşan hastalıklara sahip kişiler
 • Akut böbrek veya karaciğer yetmezliği olanlar
 • Donör alanda zayıf saç yoğunluğu olanlar
 • Ekim bölgesinde cilt hastalığı olanlar
 • Pıhtılaşma bozukluğu olan kişiler
 • Akut Anemi hastası olanlar
 • Kanser hastaları

Kimler tarafında yapılır

Son zamanlarda oldukça popüler olan ve yurtiçi olsun yurtdışı olsun birçok kişi tarafından kellik ya da seyreklik sorunu yaşayanlar kalıcı çözüm için saç ekimini tercih etmektedir. Saç ekimi bir dermatolog tarafından veya bu alandaki uzmanlar tarafından doğrudan gözetimi altında yapılabilir.

Bu nedenle saç ekimi yaptırmak isteyen kişinin, arzu ettiği sonuçlara ulaşabilmesi için güvenilirliği yüksek olan merkezleri araştırması gerekmektedir. Ayrıca işlemin yapılacağı hastanede steril bir ortam araştırılır. 

Saç dökülmesinin sebepleri

Saç dökülmesi ve kelliğin birçok nedeni vardır, en önemlileri şunlardır:

 • Genetik faktör.
 • Zihinsel bozukluklar.
 • Yoğun kimyasal kullanımının saç üzerindeki etkisi; jel, krem, düzleştirici ve saç kurutma makinesi.
 • En önemli ve en yaygın etkisi kepektir.
 • Kronik hastalıklar veya hormonal bozukluklar, bu durumda hasta acilen doktora başvurmalıdır.
 • Anemi ve yetersiz beslenme.

Donör bölgeleri

Kişi de köklerin alındığı alanlar donör bölgesi yada verici bölge olarak adlandırılmaktadır. Vücutta birçok yer donör bölge olabilir fakat en çok tercih edilen kulak arkası ense, göğüs ve sakal altı bölgeleridir. Verici bölgede kök ne kadar çoksa greft alımı da o kadar fazla olur dolayısıyla daha doğal ve daha sık saç elde edilerek sonuçlar çok daha iyi olur. 

Istanbul Türkiye de saç ekimi için kullanılan anestezi

Lokal

Türkiye de saç ekimi işlemi sırasında anestezi seçeneklerinden biridir. Tıraş sonrası kafa derisinin üst tabakası sterilize edilir ardından anestezi iğne ile enjekte edilir. Kişi enjeksiyon işlemi sırasında biraz ağrı hisseder, ancak ağrı 10 dakikayı geçmeyen kısa bir süre içinde azalır. Anestezi tamamen etkisini gösterdikten sonra kişi rahatlayabilir ve en ufak bir ağrı hissetmeden tüm sürecin tamamlanmasını bekleyebilir.

Sedasyon

Saç ekimi işlemi sırasında anestezide kullanılan ikinci seçenek sedasyon anestezi ile yapılır. Bu adımdan önce damara anestezik enjekte edilerek kişinin kısa bir süre uyuması sağlanır. Baş derisinin enjeksiyonu sırasında ağrıyı önlemek için kişi 15 dakika uyutulur.

Uyandıktan sonra (15 dakika sonra) anestezi tamamen etkisini gösterecek ve kişi, baş derisine ilk anestezi enjeksiyonu dahil hiçbir şey hissetmeyecektir. Bu durumda kişinin geçici anesteziden uyandıktan sonra midede rahatsızlık hissetmemesi için işlemden 8 saat önce aç kalması gerekir.

Türkiye de saç ekimi aşamaları

İşlem Öncesi

Kullanmakta olduğunuz herhangi bir ilaç varsa veya kronik bir hastalığınız varsa bunları doktorunuza veya sağlık ekibine bildirin. Ameliyattan bir hafta önce kan sıvılaşmasına neden olan, alkol almayı ve sigarayı mümkün olduğunca azaltın.

Ameliyat günü rahat kıyafetler giyin. Lokal anestezi durumunda iyi bir kahvaltı yapın ve sedasyon anestezide operasyondan 7 saat önce yemek yemeyi bırakmalısınız.

Toplam zaman: 7 saat

ön muayene

Türkiye de saç ekimi

İlk muayene Doktor saçın ilk muayenesini yapacak ve vücudunun saç ekimi ameliyatına uygun olduğundan emin olmak için hastadan sağlık kaydını soracaktır. Ayrıca hastayla yaşadığı saç dökülmesi ve kellik aşamalarını ve sebebin genetik mi yoksa başka sebepler mi olduğunu tartışır.

tahlil 

Пересадка бороды в Турции

Herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığından emin olmak için rutin bir laboratuvar testi olarak kişiden kan testi örneği alınacaktır.

tıraş

Пересадка бороды в Турции

Saç tıraşı ve ameliyata başlama hazırlığı Hastaya steril bir önlük giydirilir ve doktorun talimatlarına göre (tamamen veya sadece donör bölge) saçları tıraş edilir. Tıbbi gerekliliği göz önünde bulundurarak ve en iyi sonuçların alınmasını sağlamak.

kök alımı

İstanbul’da saç ekimi

Saç derisi, lokal veya genel anestezi aşamasına hazırlanmak için temizlenir ve sterilize edilir. Lokal Anestezi İşlem için hasta donanımlı steril bir ameliyathaneye alınır. Önce ameliyat yatağında ters pozisyonda yatar, sağlık ekibi tekrar donör bölgeyi sterilize eder ve ardından lokal anesteziyi kafa derisinin altına ince enjeksiyonlar kullanarak nazikçe ve dikkatli bir şekilde enjekte etmeye başlarlar. Lokal anestezistin cilt altında sadece birkaç dakika süren ağrıya ve geçici yanmaya neden olduğu ve sonra kaybolduğu göz önünde bulundurulmalıdır.Bu aşama, enjeksiyon ağrısı korkusu nedeniyle birçok hastanın ameliyatı seçmeden önce kararsız olmasının nedenidir, ancak bundan sonra 5 dakikadan fazla sürmez, hasta herhangi bir ağrı hissetmez.

ön çizgi

Türkiye de Saç Ekimi

Daha sonra doktor saçların alınacağı donör bölgeleri belirleyecek ve saça normal ve doğal bir şekil vermek için saç ön çizgisini yüz hatlarına uygun olacak şekilde 

ekim

İstanbul’da saç ekimi

FUE tekniği ile ya da tercih edilen diğer tekniklerde foliküler ünite ekstraksiyonu hazırlanır.
 Anestezi bittikten sonra ve donör alanı hazırlandıktan sonra sağlık ekibi Mikro motor adı verilen özel bir cihaz kullanarak tek tek foliküler ünite ekstraksiyonuna başlar. 
Foliküler, ekstraksiyon işlemi tamamlandıktan sonra foliküler üniteyi korumak için özel steril bir sıvı içinde tutulur.
Kanallar, ekstrakte edilen folikülü daha sonra implante etmek için gerektiği kadar çok ve yoğun olarak açılır.
Bu aşamada, yaklaşık 1 mm ile 1,3 mm arasında küçük, ince başlı bir neşter kullanılır.
Saç köklerinin ekimi Açılan kanallara tek tek saç köklerinin yerleştirildiği son aşama olarak kabul edilir.
Foliküler dağılım her bir folikülde bulunan saç köklerinin sayısına göredir.
Tıbbi ekip, folikülü nazikçe ve dikkatli bir şekilde hareket ettirmek için özel tıbbi maşa kullanır.

pansuman 

Пересадка бороды в Турции

Tüm işlem bittikten sonra tüm deri temizlenerek anestezik krem sürülür. Sonrasında kök alınan donör bölge bantlanır. Bir gün sonra yapılacak olan yıkamada bantlar çıkarılır. 

İşlem sonrası

Saç ekimi bittikten sonra temizleme işlemi yapılır. Alınan kan santrifüj edilir ve plazma kısmı PRP(Plated rich plasma) tüm yüzeye enjektör ile uygulanır. Hastanın kullanacağı ilaçlar kutu içerisinde verilir(ağrı kesici, antibiyotik, kan sulandırıcı, ödem sökücü) ve kullanım talimatları anlatılır. Bir sene boyunca kullanacağı vitamin, şampuan ve köpük set hediye edilir. Hasta öncelikle işlemi tamamladıktan 3 ay sonra sonuç alır ve nihai sonuca 9 ay sonra ulaşır. İlk günden iki ay sonuna kadar çıkan saçlar dökülür fakat 3.ay itibariyle tekrar çıkacağını belirtmekte fayda var. 

Öncesi ve sonrası 

Türk Aesthetic ile yapılan saç ekimi öncesi ve sonrası sonuçlarını aşağıda detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Yıkama 

Ameliyattan sonra hastanın 12 gün boyunca özel bir yıkama yöntemi izlemesi gerekmektedir. Ameliyattan sonra sağlık ekibi ve uzman doktor bu yöntemi hastaya açıklar. 12 gün sonra hasta normal yaşam tarzına dönebilir ve normal yıkama.

Ertesi gün operasyondan 24-48 saat geçtikten sonra ve yıkamaya başlamadan önce saç ekimi yapılacak bölgeyi yumuşatmak için bir krem ​​sürülür ve 15 ile 30 dakika arasında değişen bir süre beklenir. Bu krem ​​ya da losyon ekim yapılan bölgeyi yıkamaya hazırlayarak kabuktan kurtulma sürecini de kolaylaştırır. Sadece ılık suyla yıkayın.

Yıkama işlemi bittikten sonra sadece yumuşak dokularla kurutulur. Havlu ve saç kurutma makinesi kullanılması tercih edilmez. Ekilen saçlara zarar vermemek için başın otomatik olarak kurumasını beklerseniz, saç köklerinin güvenliği için daha iyidir.

Not: Ekim yapılan bölgede tek yöne hafif ovma ile temizlenebilir. Duş sırasında öne arkaya doğru hafifçe yıkanmalıdır. Ayrıca kimyasal içermeyen ürünlerin kullanılması ve doğal ürünlerle değiştirilmesi tercih edilir.

 Bu videoda 12 gün boyunca yıkama yöntemini anlatacağız.

Türkiye de saç ekimi teknikleri

Özellikle Türkiye de saç ekimi operasyonlarında ve saç ekimi yapan çeşitli ülkelerde kullanılan birçok yöntem ve teknik vardır. Türk Aesthetic olarak saç ekimi operasyonlarında kullanılan en önemli ve en ünlü tekniklerden bahsedeceğiz:

FUT Tekniği (Foliküler Ünite Nakli)

Saç köklerini tutan arka bölgeden, saçlı kısımdan bir parça deri alınması esasına dayanan saç ekimi tekniklerinden biridir. Başın arkasındaki ve kulakların arasındaki alan, her bir folikülde iki veya üçten fazla kıl içeren aşırı sayıda folikül ile karakterize edildiğinden özel olarak seçilmiştir.

Düşmesini veya çeşitli nedenlerle vücutta meydana gelen hormonal değişikliklerden etkilenmesini engelleyen genetik özelliklere sahiptir. Daha sonra saç kökleri birbirinden ayrılır ve daha sonra saç ekimi gereken bölgeye köklerin gelmesi için kanallar açılır. Ancak oluşan atık yüzdesi ve donör bölgede enine çizgi şeklinde kalıcı iz bırakması nedeniyle günümüzde artık uygulanmamaktadır.

FUE Tekniği (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu)

Bu alandaki en son ve en başarılı FUE saç ekimi tekniğidir. Çünkü bir seferde çok sayıda folikül alabiliyoruz. Her bir folikülün mikromotor adı verilen özel bir cihazla dikkatli ve doğru bir şekilde çıkarıldığı ve daha sonra özel bir sıvı ve buz parçaları üzerine yerleştirilerek canlı tutulması için greft veya folikül alınması aşamasında diğer tekniklerden ayrılmaktadır. Kişiler ayrıca kan plazmasını (PRP) periyodik olarak enjekte ederek ekilen ve ekilen saçları güçlendirebilirler.

Türkiye de FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) tekniği
Türkiye de FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) tekniği

Türkiye de saç ekimi DHİ Tekniği (Doğrudan Saç Ekimi)

Mikromotor cihazı kullanılarak aynı teknikte ekstraksiyonun yapıldığı sadece foliküllerin aşılanması yönteminde FUE tekniğinden farklıdır.

Daha önceki tüm saç ekimi tekniklerinde, ekim aşamasına başlamadan önce köklerin ekileceği bölgede küçük kanallar veya kesiler açılır ve daha sonra köklerin ekilmesine yönelik medikal pensler vasıtasıyla kökler bu kanallara indirilir.

Aksine DHI tekniği, saç köklerinin doğrudan saç derisinin altına CHOI Hair pen adı verilen özel bir kalemle ekildiği için kanal açmaya gerek kalmadan saç ekimini sağlar.

Choi Pen, folikülün asıldığı ve tek bir hareketle doğrudan cilt yüzeyinin altına implante edildiği ince, iğne uçlu bir alettir. Bu teknik, saç derisinde herhangi bir çatlak veya kanama olmaması nedeniyle ekilen bölgenin hızlı iyileşmesi ile karakterizedir.

DHI tekniği ile saç ekimi maliyeti diğer saç ekimi tekniklerine göre her hasta için farklı implant kalemleri kullanılmasından dolayı yüksektir ve her operasyondan sonra tıbbi atıklarla birlikte atılırlar. DHI tekniği ile ekebileceğimiz maksimum kök sayısı  2000 greft olduğu için uzmanlar bu tekniğe belirli bölgelerde yüksek yoğunluk gerektiren ve kelliğin ileri evrelerinde olduğu gibi geniş alanları kapatmayan durumlarda başvururlar. 

Türkiye de DHİ (Doğrudan Saç Ekimi) tekniği
Türkiye de DHİ (Doğrudan Saç Ekimi) tekniği

BHT Tekniği (Vücut Kıl Tekniği)

Donör bölgedeki zayıf saç yoğunluğu ve kelliği tamamen kapatacak yeterli sayıda folikülün seçilememesi sorununu çözmenin yenilikçi yollarından biridir. Bu teknikle göğüs bölgesinde veya sakal altında bulunan vücut kıllarının kökleri, yoğunlaştırma ve saç ekimi gereken yerlerde kullanılmak üzere yararlanılır. Saç ekimi uzmanları, en iyi sonucu ve daha doğal bir saç şekli vermek için vücut kıllarından alınan bu köklerin başın üst kısmına veya kafa derisinin orta bölgesine ve daha önce var olan saç köklerinin arasına ekilmesini önermektedir.

BHT teknolojisi tüm kellik veya saç dökülmesi ve seyrelmesi durumlarına uymayabilir, bu nedenle potansiyel donör alanlar ve ekim yapılacak alanların seçilmesi konusunda uzmanlara danışılması önerilir.

PERKÜTAN Tekniği

Türkiye’de saç, sakal veya kaş ekimi için kullanılan akıllı bir tekniktir ve FUE den farklıdır, çünkü kanalların içlerinde sivri uçlu, çapı yaklaşık 0,5 mm olan ince bir iğne ile açılır, bu teknikte kanal yerine küçük delikler açılır. Foliküllerin daha sonra implante edildiği bu küçük delikler, doğal sonuçlar ve 1 cm alanda 50’den fazla foliküle kadar yüksek yoğunluk sağlar.

Perkutan tekniği, saçın çıkış yönü ve ekilen bölgedeki yoğunluk dağılımı iğne ile mikro delikler açılarak belirlendiğinden, iyi bir uzmanlık ve aşırı hassasiyet gerektirir.

SAFİR Tekniği

Türkiye de saç ekimi için Safir tekniği, ünlü FUE tekniği ile tüm detaylarında ortak olmakla birlikte, basit bir detayda farklılık gösterir, bu da safir taşı ile kanalların açılması aşamasıdır.

Türkiye de kadınlar için saç ekimi

Kadınlar, saç dökülmesi nedeniyle dökülen saçların yerine saç ekimi yöntemlerini son zamanlarda sıkça tercih etmeye başlamıştır. Ancak tıraş ile sorun bulamayan erkeklerin aksine, saçların tamamen tıraş edilmesi durumu kadınlar için daha zorlayıcı bir durum oluşturur.

Kadınlar için saç ekimi, No-cut FUE tekniği kullanılarak tüm saçları tıraş etmeye gerek kalmadan ekimi Türkiye İstanbul’da gerçekleştirebilir.

İşlem yaklaşık 7 saat sürer ve birkaç adıma ve aşamaya ayrılır:

 • Donör bölgedeki saçların kulaklar arasında dikdörtgen şeklinde tıraş edilmesi
 • Donör alanının temizlenmesi ve sterilize edilmesi
 • Saç derisini uyuşturmak için özel iğneler kullanılarak donör alanına lokal anestezi yapılması
 • Mikromotor adı verilen FUE tekniği adı verilen özel bir cihaz kullanılarak folikül ve greftlerin alınması 0,6 ila 0,9 mm arasında değişen ince bir çıkarma başlığı ile karakterize edilir.
 • Alınan tüm foliküllerin toplanması ve ardından transfer edilecek ve nakledilecek toplam folikül sayısını bilmek için bunları sıralayıp saymak
 • Ön saç çizgisinin değiştirilmesi gerektiğinde yeniden şekillendirilmesi ve köklerin ekileceği zayıf veya boş alanların belirlenmesi
 • Nakil yapılacak bölgeyi lokal olarak uyuşturulur ve bir sonraki aşamaya başlamak için hazırlanır
 • Kaplanacak ve yoğunlaşacak alanda küçük kanallar veya gözenekler açılır
 • Çıkarılan kökleri, bu işlem için belirlenmiş tıbbi cımbız kullanarak tek tek manuel olarak nakletmeye başlanır.
 • Başın arkasından donör alana tıbbi bir bandaj koyulur.

Kadınlar için saç ekimine başlamadan önce en önemli nokta planlamadır. Saç ekimi yolculuğuna başlarken, saç ekimi konusunda uzmanlaşmış sağlık ekibinin deneyimli bir üyesi tarafından size danışılacaktır. Operasyonun sonuçları ve geçici yan etkileri ve operasyon sonrası saç çıkış aşamaları da anlatılarak süreçten tam anlamıyla haberdar olmanız ve sizin için doğru ve uygun kararı vermeniz için anlatılacaktır.

Türkiye'de kadınlar için saç ekimi
Türkiye’de kadınlar için saç ekimi

Türkiye de saç ekimi saçkıran hastaları için

Saçkıran, başın bazı bölgelerini etkileyen ve rastgele saç dökülmesine neden olan bir cilt sorunudur. İlk başta hastalığın bir dermatolog tarafından tedavi edilmesi tercih edilir ve saçkıran tamamen iyileştikten sonra kişi, saçların doğal olarak iyileşmediği bölgelere saç ekimi yapabilir.

Türkiye de saç ekimi diyabet hastaları için 

Şeker hastalarına yapılan saç ekiminde, ister insülin kullananlar, ister sadece hap kullananlar olsun, her iki tipte de kan şekeri seviyesinin 200’e kadar düşmesi gerekmektedir. İşlem öncesi son 3 aylık ortalama kan şekeri seviyesini gösteren kümülatif kan şekeri analizine dikkat edilmelidir.

Türkiye de saç ekimi den sonra dikkat edilmesi gerekenler

 • Hasta bir hafta boyunca sırt üstü yatmalıdır.
 • Bir hafta boyunca güneş altında uzun süre kalmamalıdır.
 • Jilet, saç tıraş makinesi 6 ay boyunca kullanılmamalı.
 • Sauna, solaryum, haman gibi ortamlardan 1 ay boyunca uzak durulmalı.
 • Ağır sporlardan 2 ay, hafif sporlardan ise 1 ay boyunca uzak durulmalı.
 • Ekim yapan bölgelere dikkat edilmeli herhangi bir yere çarpmamaya özen göstermeli 
 • Ekim yapılan alanlar 1 ay boyunca kaşınmamalıdır.
 • 12. günden itibaren oluşan kabuklanmalar bölgeye zarar vermeden narince temizlenmelidir.
 • Ameliyat sonrası doktorun verdiği ilaçlar düzenli ve zamanında alınmalıdır.
 • 12 gün boyunca saç yıkaması yukarıda ki videoda anlatıldığı gibi her gün yıkanmalıdır.

Sigara 

Operasyon esnasında kullanılan lokal veya sedasyon anestezi yöntemleri sigara içen kişileri olumsuz yönde etkilemektedir. Aynı zamanda kandaki oksijen miktarını azaltır. Dolayısıyla iyileşme sürecini olumsuz yönde etkileyerek yaraların kapanmasını geciktirebilir. Ameliyat öncesi ve sonrası sigaraya ara verilmeli ya da en aza indirilmelidir. 

Spor

Ameliyattan sonra ağır sporlardan 2 ay, hafif sporlardan 1 ay boyunca uzak durulmalıdır. Günlük yürüyüşler yapılabilir ve sosyal aktivitelere operasyon sonrası hemen dönüş yapabilir. 

Türkiye de saç ekimi Ağrısı

Lokal anestezi tercih eden hastalarda sadece anestezi deri altına enjekte edilirken iğnenin yapıldığı yerlerde hafif bir acı hissedilebilir. Onun haricinde ameliyat boyunca herhangi bir acı ve ağrı hissedilmez. Sedasyon anestezi yöntemi tercih eden hastalar ise işleme başlamadan hemen önce kişi uyutulduğu için yapılan iğneleri de hissetmez. Bu yöntemi tercih edenler işlem sırasında hiçbir acı ve ağrı hissetmezler. 

Ameliyat sonrası için doktorun verdiği ağrı kesiciler kullanılabilir fakat çoğunlukla işlem sonrası herhangi bir ağrı hissedilmemektedir.

Türkiye de saç ekimi avantajları

 • Saç ekimi, saç dökülmesi ile başlayan kellik sorununa alternatif ve kalıcı çözümdür. 
 • Saç ekimi 7 saati geçmeyen basit bir işlemle dökülen saçlar yoğunluk kazanır 
 • Tamamen kellik sorunu yaşayanlar için  hayatın geri kalanında dökülen saçları telafi eder. 
 • Kişiye özgüven sağlar.

Türkiye de saç ekimi dezavantajları

 • Saç ekiminin en önemli dezavantajlarından biri, sonuçların uzun sürede (6-9 ay arasında değişen) ortaya çıkmasıdır.
 • Her operasyonda olduğu gibi hastanın istediği sonucu alabilmesi için büyük bir dikkat ve özen göstermesi gerekir.
Türkiye de saç ekimi nin Yan etkileri
 1. Alında birkaç gün süren geçici şişlik
 2. İlk gün geçici bir baş ağrısı
 3. Kabuklanma
 4. Hafif kızarıklık
 5. İdrar ve terleme yoluyla anestezi atılır.

İşlemden sonra bu yan etkilerin görülmesi normaldir ve etkiler 7-10 gün içinde hepsi tamamen kaybolur. Beklenmeyen bir durum olduğunda mutlaka doktora başvurmak gerekir.

Başarısız saç ekimi

Türkiye de saç ekimi basit bir kozmetik işlemdir ve diğer operasyonlara göre başarı oranı çok yüksektir ancak bazen kısmi ya da genel başarısızlıklar olabilir .Burada dikkat edilmesi gereken en önemli durumlardan bahsedeceğiz:

 1. Sağlık ekibinin deneyim eksikliği veya kişinin yaşayabileceği bir hastalık sonucu kan perfüzyonunda bozukluk oluşmasına nekroz adı verilir. Ciltte nekroz oluşabilir.
 2. Doktor ve sağlık ekibi tarafından verilen tıbbi talimatlara uyulmaması istenen yoğunlukta ekim yapılmamasına neden olabilir.
 3. Donör alanın zayıflığı ve küçüklüğü.
 4. Saç ekimi yıkama işleminin doğru yapılmaması.

İstanbul Türkiye de saç ekimi

Türkiye de saç ekimi yaptırmak isteyenler için Türkiye ve İstanbul çok sık tercih edilen yerler arasındadır. Metropol şehir olan İstanbul, gelişen teknoloji, son çıkan cihaz, yöntemlerle ve başarılı hekimler sayesinde oldukça tercih edilen şehirlerden biridir. Ülkemiz teknolojiyi yakından takip edip son zamanlarda çıkan yenilikleri bünyesine kattığı için yurtiçi ve yurtdışında birçok kişi tarafından tercih edilir. Diğer ülkelere göre Türkiye bu konuda çok gelişmiş ve uzmanlaşmıştır.

Türkiye, genel olarak medikal turizm alanında önde gelen bir ülkedir, birçok insanın günlük olarak Türkiye’ye, özellikle de İstanbul’a, turistik veya eğlence amaçlı gezileri ile birlikte kozmetik, güzellik ve estetik cerrahi içinde tercih sebebidir. 

Istanbul Türkiye de saç ekimi fiyatı

Ülkeden ülkeye, şehirden şehire hatta klinikler arasında da değişkenlik gösteren fiyatlar mevcuttur. Burada tercih edilmesi gereken alanında iyi bir hekim, steril bir ortam, güvenilir ekip sayesinde istenilen sonuçlara ulaşılır. Kullanılacak anestezi yöntemi, tercih edilen teknik yöntemi ve donör bölgelerine göre değişkenlik göstermekle birlikte fiyat ortalama FUE 1200 Euro- DHI 1200 Euro dur.

Turk Aesthetic paketleri

Türk Aesthetic olarak sizlere en iyi hizmeti veriyoruz. Hastalarımızı en rahat ve konforlu şekilde Türkiye de saç ekimi yaptırmaları için paketlerimizi sunuyoruz. 

 1. Havaalanından alma ve havaalanından uğurlama.
 2. Nakil sonrası gerekli ilaç çantası.
 3. Tercüman
 4. Otel konaklama.
 5. Otel ve hastane arasında ulaşım.

Türkiye de en iyi saç ekim merkezi

Türkiye’nin en iyi saç ekim merkezi İstanbul – Turk Aesthetic

Türk Aesthetic olarak, iş alanında bir yandan modern teknolojilere ve küresel gelişmelere ayak uydurmak için her zaman ilerlemeye çalışıyor, diğer yandan hizmetlerimizi güvence altına alarak müşterilerimizin konforunu önemsiyoruz. Saç ekimi için yılda yüzlerce kişi Türkiye’yi tercih etmektedir. Sağlık alanında olduğu gibi saç ekiminde de dünyada ilk sıralarda yer almaktadır. 

SSS – Türkiye de Saç Ekimi

Ekilen saçlar ne zaman dökülür?

Ekimden sonra, operasyondan 12 gün ile 2 ay arasında değişen geçici bir saç dökülmesi aşaması vardır, sonrasında kökler yerlerine sabitlenir ve dökülmeden tekrar kalıcı olarak büyüme başlar.

Türkiye de saç ekimi nin başarısının garantisi var mı?

Tıp alanında, herhangi bir tıbbi işlemin garantisi yoktur, ancak tüm vakaların büyük çoğunluğu hasta ve doktorlar için tatmin edici bir şekilde başarılır.

Ekimden sonra saç büyümesi ne zaman başlar?

Büyüme operasyondan sonraki üçüncü ayın başından tam bir yıl sonra kişi nihai sonucu alana kadar adım adım başlar.

Donör bölgede saç çıkar mı?

Genellikle donör bölgeden tüm kökler alınmaz ancak sadece yüzde bir kısmı alınır bu yüzden o bölgeden köklerin alındığı kimse tarafından fark edilmez ve o bölgedeki saçlar çok doğal bir şekilde uzar. Foliküllerin donör bölgeden alınması yönteminin ve doktorun tecrübesinin, başkalarının folikülleri aldığını fark etmemesi konusunda büyük rolü vardır.

Türkiye de saç ekimi nihai sonuçları ne zaman ortaya çıkar?

Nihai sonuç bir yıl sonra ortaya çıkacak

Türkiye de saç ekimi sonuçları ne zaman ortaya çıkmaya başlar?

Sonuçlar üçüncü aydan itibaren ortaya çıkmaya başlar ve altıncı ayda çoğu büyümüş olacak, ancak nihai sonuç tam bir yıl sonra olacaktır.

Türkiye de saç ekimi sonrası dökülme oluyor mu?

İlk iki ayda geçici olarak dökülür ve tekrar büyür. Talimatlara uyulmadığı durumlarda da düşmeye eğilimlidir ancak kişi dikkat ve talimatlara uyarsa donör bölgedeki güçlü foliküller nedeniyle doğal saç tekrar çıkacaktır.

Türkiye de saç ekimi nasıl yapılır?

Donör bölgeden alınan kökler, yoğunlaştırma ihtiyacı olan veya kellik olan bölgelere ekilir.

Türkiye de saç ekimi işlemi ne kadar sürer?

Saç köklerinin sayısına ve ekim yapılan alanın alanına göre ortalama 7 saat kadar sürer ve Türkiye’de sadece 3 gün kalmak yeterlidir.

Türkiye de saç ekimi riskleri ve zararları nelerdir?

Türkiye de saç ekimi çok güvenli ve basit olduğundan herhangi bir zararı veya riski yoktur ve sağlık durumunuzla ilgili tüm detayları rehbere ve sağlık ekibine anlattıktan sonra herkes rahatlıkla uygulayabilir.

Çocuklara operasyon yapılabilir mi?

On sekiz yaşından büyük olmayan çocukların 18 veya 20 yaşına kadar ameliyat edilmemeleri tercih edilir.

Operasyonun başarısız olmasının sebepleri nelerdir?

Sürecin yüzde 50’si hastaneye, doktorlara ve sağlık ekibine, diğer yüzde 50’si ise kişinin kendisine ve kendisine nasıl bakılacağına ve yönergelere nasıl uyulacağına bağlıdır.

Türkiye de saç ekimi maliyeti (fiyatı) ne kadardır?

Türkiye’de saç ekimi maliyeti veya fiyatı kullanılan teknolojiye, tıp merkezine göre 1000 – 1200 Euro arasında değişmektedir.

Ve son olarak Türkiye İstanbul Türk Aesthetic Merkezi’nden konu ile ilgili bilgi ve fiyat talep etmek için teknik destek ekibiyle doğrudan bağlantı üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Saç Ekimi