Türkiye de burun estetiği

Burun Estetiği

Türkiye de burun estetiği veya rinoplasti sadece burun şeklini değiştirmeyi değil, aynı zamanda bazı burun problemlerini düzeltmeyi de amaçlayan estetik işlemi ifade eden bir terimdir. Burun estetiği ameliyatı, günümüzde estetik operasyonlar içinde en çok tercih edilen ameliyatlardan biridir. 

AnesteziGenel 
İşlem süresi2 – 3 Saat
Sonuç Görünümü6 Ay
Prosedür amacıİstenilen görünüm için burnu yeniden şekillendirmek, nefes alma problemlerini tedavi etmek
Sonuçların sürekliliğiÖmür Boyu
Hastanede kalma süresi1 Gün
Türk Aesthetic MaliyetiGenel anestezi 2500 Euro 
Türkiye de burun estetiği

Istanbul Türkiye de burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Kişi öncelikle muayene edilir ardından estetik kaygı veya sağlıksal problemleri nedeniyle doktora beklentileri doğrultusunda bilgi verir. Uygulanacak yöntemler planlanır. Yapılacak işleme göre lokal ya da genel anestezi kararı verilir ve tüm detaylar hastaya anlatılır. Türkiye de burun estetiği ameliyatı yaklaşık 2-3 saat sürer, burun dolgusu ise 15-20 dakika civarındadır. Yapılacak işleme uygun klinik ya da hastane hazırlanır. Bir kulak burun boğaz doktoru ya da plastik cerrah bu işlemleri yapmaktadır. 

Türkiye de burun estetiği ameliyat videosu

İstanbul Türkiye de burun estetiği ameliyatını aşağıdaki video da izleyebilirsiniz.

Türkiye de burun estetiği

Kimler burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı yaptırabilir?

 • Burun yapısı kusurlarından kaynaklanan nefes darlığı yaşayanlar.
 • Burun şekli yüze uygun değilse.
 • Simetrik olmayan burun delikleri varsa.
 • Bazen burun çok küçük veya çok büyükse.
 • Travma geçirmiş burnun düzeltilmesi.
 • Burundaki estetik kusurlar.
 • Burun ucunu değiştirme.
 • Burun ve üst dudak arasındaki açıyı değiştirme.
 • Doğuştan gelen yapısal hastalıklar.
 • 18 veya 20 yaş üstü ve yüz gelişimi tamamlamış kişiler.
 • Diyabet, kalp,Hemofili hastalığı ve Anemi gibi herhangi bir hastalığı olmayan kişiler

İstanbul da etkin bir hastane ve bu tür operasyonları gerçekleştirmek için gerekli tekniklere sahip uzman bir doktor seçilmeli sonra makul ve mantıklı sonuçlar beklenmelidir. Sigara içmeyen ve alkol kullanmayan kişiler, ameliyat başarı oranları ve hızlı iyileşme şansları sigara içen veya uyuşturucu kullananlara göre daha fazladır.

Kimler burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı uygun değildir?

 • Hemofili, anemi, kalp gibi hastalıklara sahip kişiler.
 • Gelişimini henüz tamamlamamış 18 yaş altı kişiler.

Istanbul Türkiye de Burun estetiği ameliyatını kim yapar?

Son zamanlarda oldukça popüler olan ve yurtiçi olsun yurtdışı olsun birçok kişi tarafından  burun estetik kaygısı ya da sağlık sorunu yaşayanlar kalıcı çözüm için rinoplasti yani burun estetiği ameliyatını tercih etmektedir. Türkiye de burun estetiği kulak burun boğaz alanında uzman doktor tarafından ve plastik cerrah doktorları tarafından doğrudan gözetimi altında yapılabilir.

Bu nedenle burun estetiği yaptırmak isteyen kişinin, arzu ettiği sonuçlara ulaşabilmesi için güvenilirliği yüksek olan merkezleri araştırması gerekmektedir. Ayrıca işlemin yapılacağı hastanede steril bir ortam araştırılır. 

Burun estetiği için işlemi sırasında kullanılan anestezi

 1. Cerrahi burun estetiğinde doktor genellikle genel anesteziye başvurur. Hastanın ameliyattan sonra rahatsızlık hissetmemesi için ameliyattan 8 saat önce yemek yemeye ve sıvı tüketimine ara vermesi gerekir. Ayrıca tüm vücut anestezisi uygulanan durumlarda operasyon sonrası bir gece hastanede kalmanız gerekmektedir. 
 2. Dolgu ve benzeri enjeksiyonlarla ameliyat gerektirmeyen burun estetiği durumlarında anestezi sadece lokaldir ve tüm vücut anestezisine gerek yoktur.

Istanbul Türkiye de burun estetiğinde kullanılan teknikler

Rinoplasti de Açık ve Kapalı Tekniğin Karşılaştırılması. Rinoplasti yani burun estetiği yapılırken burun derisi altındaki kemik ve kıkırdak yapılarına ulaşmak için açık ve kapalı teknik kullanılır.

Kapalı Teknik

Rinoplastide kullanılan kapalı teknik burnun içini kaplayan mukoza tabakasına yapılan kesilerin tamamı burun içerisinde kalır.

Kapalı tekniğin Avantajları 
 • Rinoplasti ameliyatı süresi kısalır.
 • Burun ucu ödemi azdır.
 • İyileşme süresi hızlıdır.
Kapalı Tekniğinin Dezavantajları
 • Kemik ve kıkırdak yapısı sınırlı alanda şekillendirilir.
 • Burun ucu şekillendirilmesi için kullanılan dikiş yöntemleri etkin şekilde kullanılmaz.

Açık Teknik 

Burun içindeki kesilere ek olarak her iki burun deliğinin ortasındaki kolumella denilen sütun üzerine kesi yapılır ve böylece burun derisi alına doğru tamamen açılır.

Açık Tekniğin Avantajları
 • Burnun kemik ve kıkırdak yapısı daha net değerlendirilir.
 • Kanama kontrolü daha kolay bir şekilde yapılır.
 • Rinoplasti sırasında verilmek istenen şekil daha kolay verilir ve simetri sağlanır.
Açık Tekniğinin Dezavantajları
 • Ameliyat süresi daha uzundur.
 • Burun ucunda ödem fazla olacağından iyileşme süresi uzayabilir.

Cerrahi burun estetiği İstanbul

Lazer Burun estetiği

Lazer, burun ameliyatı yaparken yardımcı araçlardan biridir ve cerrahlar ameliyat sırasında oluşan kanamayı azaltmak için işlem sırasında başvururlar. Lazer, burun poliplerini çıkarma ameliyatlarında da kullanılabilir. Lazer ayrıca ameliyat yapmak için de kullanılır. Açık ameliyatta burun dibinde küçük kesiler yapılır ve ameliyat yerine kıkırdak çözülür.

Sonuç olarak lazer kullanımının operasyonu tamamlama süresini kısaltmak ve kanamayı azaltmak gibi birçok avantajı vardır. Ayrıca yeterince steril olmayabilecek tıbbi malzemelere göre daha güvenli kabul edilir.

Burun deliği büyütme

Geniş burun delikleri, burnun estetik sorunlarından biri olarak kabul edilir ve bu nedenle birçok kişi bu açıklıkları küçültmek ve çekici bir görünüm kazandırmak için özellikle kadınlarda bu sorunu yaşıyorsa estetik ameliyat olmak ister.

Burun tüm vücudu için kesi yapılması gerekmeyen basit ve dışarıdan yapılan bir ameliyattır. Doktor deliğin sadece basit bir dış kısmını kesip kozmetik olarak diker ve bu işlem lokal anestezi ile bu amaçla 60 dakikadan fazla sürmez.

Geniş burunlar için estetik

Geniş burun sorunu, burun deliklerinin ön alt kısmında ve genişlemesinde olduğu gibi geniş burun ucunda da yatmaktadır. Yukarıda bahsedilen kusurlar birkaç aşamada tedavi edilir, bunlardan ilki burun köprüsünün burnun önündeki bir noktadan yatay ve belirgin olarak yükseltilip düzeltilmesiyle (bazen ip takılarak) olur.

Ameliyatsız burun estetiği İstanbul 

Ameliyatsız burun estetiği basit bir seçenektir radikal ve kalıcı bir çözüm olan ameliyata göre nispeten geçici kabul edilir. Kozmetik estetik genel anestezi gerektirmez, lokal anestezi kullanılır. Aşağıda ameliyatsız burun estetiği seçenekleri bulunmaktadır.

Dolgu maddeleri ile Türkiye de burun estetiği

Belirli bir süreye başlamadan önce doktor, işlemin hasta için daha az zahmetli olması için buruna lokal anestezi uygular. Burun dolgusu seansının tamamı 30 dakikayı geçmeyen bir süre alabilir ve tamamlandıktan sonra herhangi bir cerrahi dikişe veya bandaja gerek kalmaz ve hasta günlük aktivitelerine geri dönebilir.

Türkiye de burun estetiği için dolgu maddelerinin en önemli dezavantajlarından biri, ortalama 15 ay süren geçici bir işlem olması ve yeterli deneyime sahip olmayan bir doktor tarafından dolgunun enjeksiyonunun şekilsel simetride ve burunda tutarlılıkta dengesizliğe neden olabilmesidir. 

Türkiye de burun estetiği ameliyatı
Türkiye de burun estetiği ameliyatı

İplerle Burun estetiği (Rinoplasti)

Doktorlar cerrahi prosedürlerde kullanılan dikişlerin aynısını kullanırlar. Bu ipler vücudun dokularında zamanla çözünmeleri ve yan etki veya alerji bırakmamaları ile ayırt edilirler. Doktorlar bu ipleri kullanarak burnu daha uyumlu, güzel ve daha küçük hale getirmek için görünümünü sıkılaştırmak ve düzeltmek için başvurur. Bu işlem cerrahi operasyondan daha ucuz olması ve anında sonuç vermesi ve oluşan şişliklere neden olmaması ile ayrılır.

Ameliyat olmadığı için hastanın iyileşmesi uzun sürmez. Ayrıca iple rinoplasti, buruna yapılan dolgu enjeksiyonlarının sonuçlarına göre daha uzun süren sonuçlar verir. Doktor, daha önce de belirttiğimiz gibi bu ipleri burnun iç derisinin dokularına sokarak başlar ve daha sonra bu ipleri sıkarak ve sabitleyerek bize ameliyattan önce doktor tarafından belirlenen burnun son görünümünü verir. 

Türkiye de burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı aşamaları

Toplam zaman: 2 saat

Prosedürden önce

Türkiye de burun estetiği ameliyatı

İstanbul Türkiye de burun estetiği ameliyatı öncesi uzman doktor tarafından gerçekleştirilen tetkik ve detaylı incelemeler sonucu hasta ile görüşüp ameliyat değerlendirmesi yapılır. Kişinin şikayet ve beklentileri doktorun değerlendirmeli ile beraber ele alınmalıdır. Rinoplasti sırasında buruna kıkırdak eklenebilir veya alınabilir doktor hasta ile bu durumu ayrıntılı bir şekilde konuşmalıdır. Burun içine yapılacak endoskopik muayene ile kıkırdak ve kemik eğriliği, etlerde şişlik olup olmaması gibi durumlar değerlendirilmelidir. Kişi, düzensiz şeker hastalığı, kalp hastalığı ve kronik stres gibi operasyonun tamamlanmasını engelleyebilecek hastalıklardan vücudunun güvenliğini sağlamak için operasyon öncesi bazı genel testlerden geçmektedir. Ameliyattan bir hafta önce hastanın kan akışına neden olan ve pıhtılaşmayı geciktiren ilaçları alması da engellenir.

Prosedür sırasında

Türkiye de burun estetiği ameliyatı

İşleme başlamadan önce genel veya lokal anestezi uygulanır, genel veya lokal anestezi olup olmayacağına önce doktor karar verir, daha sonra hastanın durumuna ve isteğine bağlıdır.
Cerrah, gerekirse nazal septum yapısı ve kıkırdaklarda gerekli ayarlamaları yapmak için burnun neredeyse görünmeyen bir yerinde bir kesi yapar. Diğer durumlarda burun yapısı herhangi bir ayar gerektirmez. Burun deliklerine, şekline veya yönüne göre estetik operasyon tamamlanır.
Burun büyükse veya burun yüz şekline uymuyorsa cilt kaldırıldıktan sonra burun kemiği ve kıkırdak şekillendirilir, kıkırdağı örten deri eskisi gibi geri döndürülerek yeni burun şekli ve bir kısmı elde edilir. Yeni forma uyması için cilt çıkarılabilir. Bazı durumlarda vücudun diğer bölgelerinden ek kıkırdaklar alınarak ya şekli iyileştirmek, şekil bozukluğunu düzeltmek ya da bazı kişilerde görülen septum eğriliği veya benzeri burun şekil bozukluklarını düzeltmek için kullanılır. Burun estetiğinin son adımında ise; burun şekli sabit değildir ve deforme olabilir, nazal septum çıkarılabilir ve sanal konumundan hareket edebilir, böylece yeni burun şeklini stabilize etmek ve korumak için bir alçı veya ped yerleştirilir.

Prosedürden sonra

Türkiye de burun estetiği ameliyatı

Ameliyattan sonra geçici kanamadan kaynaklanan kanı emmek için burun deliklerine tıbbi dolgular veya gazlı bez yerleştirilir. Genellikle 5 ila 6 gün sonra olması gereken burun iç dolgusu alınır. Doktor, geçici kanamayı emmek için bir süre kalan tamponları burun içinden çıkarır. Anormal bir şey olursa bilgilendirmek ve istenen sonuçlara ulaşmak için durumun gelişimini gözlemlemek için hastane ve cerrah ile iletişim halinde kalınmalıdır.

Tahmini maliyeti: 2500 EUR

Türkiye de burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı öncesi ve sonrası

İstanbul Türkiye de burun estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası fotoğrafları inceleyebilirsiniz.

Türkiye de burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı sonrası talimatlar

 • Buruna herhangi bir şeyle dokunmamaya veya çarpmamaya dikkat edilmeli ve morluklara veya burun yaralanmalarına neden olabilecek şeylerden uzak durulmalıdır.
 •  Burun estetiği ameliyatı sonrası verilen talimatları eksiksiz bir şekilde takip edilmeli ve antibiyotik gibi ilaçlarınızı zamanında alınmalıdır.
 • Talimatlar ne kadar doğru takip edilir ve ilaçlar ne kadar düzenli alınırsa yan etkiler o kadar az olur.

Istanbul Türkiye de Burun Revizyonu (sekonder rinoplasti)

Türkiye de Burun Revizyonu Bir veya birden fazla rinoplasti yani burun estetiği geçirmiş olan kişiler, bir travma sonucu ya da burun estetiğinin istediği gibi olmaması halinde şeklin bozulması yüzünden tekrar yapılan operasyondur. 

Hangi durumlarda revizyon burun estetiği ameliyatı yapılabilir:

 • Cerrahi de yapılabilecek hatalar sonucu 
 • Hastanın kendi genetik yapısı
 • Rinoplasti sonrası yaşanan travmalar (kaza,enfeksiyon vb.)
 • Hastanın beklentisine karşılık alamaması
 • İlk rinoplasti ameliyatında burun ucu düşüklüğünün yapılamaması

Istanbul Türkiye de Burun revizyon ameliyatı nasıl yapılır?

Rinoplasti ameliyatında yeterli özen gösterilmediğinde burun deliklerinde ya da burun yan duvarlarında kapanmalar meydana gelir. Burun ucunun inceltmek için gereğinden fazla kıkırdak alındığında bu durum ortaya çıkar. Bu kapanmalar sonucunda da nefes darlığı oluşur. Bu kıkırdaklar ise kulak arkasından ya da kaburgadan temin edilir ve burun eski güçlü yapısına kavuşur.

Türkiye de burun estetiği ameliyatının avantaj ve dezavantajları 

Avantaj
 • Daha rahat nefes alma
 • Burun tıkanıklığının giderilmesi
 • Kokuyu daha iyi alabilmek
 • Horlama gibi istenmeyen durumların azalması
 • Derin uyku 
 • Kişinin istediği estetik görünüme kavuşması
Dezavantaj
 • Yüzde ödem oluşabilir
 • Morluklar gözlenebilir
 • Bazı durumlarda ağrı görülebilir
Yan etkiler
 • Rinoplastinin sonraki döneminde nefes darlığı.
 • Hafif kızarıklık ile normal burun şeklinde değişiklik.
 • Burunda renk değişikliği ile hafif şişlik.
 • Nadir durumlarda, iki burun deliğini ayıran kıkırdakta bir delik görünebilir.

İstanbul Türkiye de burun estetiği

İstanbul Türkiye de burun estetiği çok sık tercih edilen yerler arasındadır. Gelişen teknoloji, son çıkan cihaz, yöntemlerle ve başarılı hekimler sayesinde oldukça tercih edilen şehirlerden biridir. Ülkemiz teknolojiyi yakından takip edip son zamanlarda çıkan yenilikleri bünyesine kattığı için yurtiçi ve yurtdışında birçok kişi tarafından tercih edilir. Diğer ülkelere göre Türkiye bu konuda çok gelişmiş ve uzmanlaşmıştır.

Türkiye, genel olarak medikal turizm alanında önde gelen bir ülkedir, birçok insanın günlük olarak Türkiye’ye, özellikle de İstanbul’a, turistik veya eğlence amaçlı gezileri ile birlikte kozmetik, güzellik ve estetik cerrahi içinde tercih sebebidir. 

 • Tüm detaylar dikkatlice kontrol edilmelidir. Reklamlardan, abartılardan ve sosyal medyadan etkilenilmemelidir.
 • Hastanenin güvenilirliği kontrol edilmelidir.
 • İşlem sırasında yapılacak tüm adımlar doktorunuz tarafından anlatılacak ve öncesi ve sonrasında yapmanız gerekenler anlatılacaktır.

İstanbul Türkiye de burun estetiği fiyatları

Ülkeden ülkeye, şehirden şehire hatta klinikler arasında da değişkenlik gösteren fiyatlar mevcuttur. Burada tercih edilmesi gereken alanında iyi bir hekim, steril bir ortam, güvenilir ekip sayesinde istenilen sonuçlara ulaşılır. Kullanılacak anestezi yöntemi, tercih edilen tekniklere ve doktorun deneyim ve uzmanlığıda fiyatları etiklemektedir.

İkinci kez yani revizyon (sekonder rinoplasti) ameliyatı daha aşamalı olduğu için ücreti daha yüksektir. İstanbul Türkiye de Turk Aesthetic olarak ameliyat ortalama 2500 euro dur.

Sıkça Sorulan Sorular

Türkiye de burun estetiği için uygun yaş nedir?

Burun estetiği ameliyatı için minimum 18 – 20 yaş aralığıdır.

Burun estetiği ağrıya neden olur mu?

Anestezi sayesinde hasta herhangi bir ağrı hissetmez ancak işlem tamamlandıktan sonra hasta bir miktar ağrı hissedebilir veya doktorun önerdiği analjezik ve antienflamatuar ilaçlarla geçen bazı enfeksiyonlardan muzdarip olabilir.

Burun ameliyatında lokal anestezi yapılabilir mi?

Lokal anestezi ameliyat için kullanılamaz. Doktor, dolgu ile burun estetiği için ameliyatsız seçeneklerde genellikle lokal anesteziye başvurur.

Burun ameliyatı sonrası burun tamponları ve silikon stentler ne zaman çıkarılır?

Alçı ve tamponlar ameliyattan 5-6 gün sonra çıkarılabilir.

Burun şeklini dolgu ile düzeltmek mümkün müdür?

Evet, mümkündür, ancak sonuçları 15 aydan fazla sürmeyen geçici bir prosedür olarak kabul edilir.

Lazer ile burun estetiği yapılabilir mi?

Lazer ile burun estetiği yapılmaz. Lazer ameliyat sırasında kanamayı azaltmak için kullanılan araçlardan biridir.

Rinoplastinin faydaları nelerdir?

Rinoplasti, kozmetik amaca ek olarak nazal poliplerin çıkarılmasına, nazal septum deviasyonunun tedavisine ve sinüslerin tedavisine yardımcı olabilir.

Rinoplasti Sonrası Kanama Olur mu?

Kanama genellikle operasyondan sonra meydana gelir basittir ve sürekli değildir. Sürekli kanama varsa, derhal doktora başvurulmalıdır. 

Türkiye de burun estetiği ameliyatı öncesi kaç saat açlık gerekir?

Burun ameliyatı sırasında ve sonrasında oluşabilecek istenmeyen durumlardan kaçınmak amacıyla, ameliyat saatinden 8 saat önce katı ve su da dahil olmak üzere gıdaların tüketimi kesilmelidir.

Burun ameliyatı ile ilgili olumsuz etkiler var mı?

Ameliyattan sonra şişlik ve yara izleri olabilir, bu nedenle doktorunuzun talimatlarına dikkatlice uymalı, düzenli antibiyotik kullanmalı ve kirli havadan kaçınmalısınız.

Rinoplastiden hemen sonra ağrı hissedecek miyim?

Hasta anesteziden dolayı çok az rahatsızlık duyarak operasyondan sonra hafif bir ağrı hissedebilir.

Revizyon burun ameliyatı için ne kadar zaman beklemeyelim?

Yapılan rinoplasti ameliyatından sonra revizyon için bir ya da bir buçuk yıl beklenmelidir.

Türkiye de burun estetiği (rinoplasti) yaptırmaya karar vermeden önce ne yapmalıyım?

Diğer tüm ameliyatlar gibi Rinoplasti de başarılı bir ameliyatın belirli bir süre sonra sağladığı avantajlarla birlikte dikkat edilmesi gereken geçici olumsuz etkiler doktora danışılmalı. İster kozmetik ister tedavi amaçlı olsun, ameliyat olmayı düşünen bir kişi, iyileşme süresi, kullanılan ilaçlar, yan etkiler, ortalama maliyet gibi doğru tıbbi bilgileri mümkün olduğunca bilmeli ve diğer hastanelerle karşılaştırılmalıdır. Personelin güvenilirliğini ve performansını ve doktorun yeterli uzmanlığını sormadan hızlı bir karar vermeyin ve doğru hastaneyi seçilmelidir.

Ve son olarak Türkiye İstanbul Türk Aesthetic den bilgi ve fiyat talep etmek için doğrudan bağlantı üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Burun Estetiği