Пересадка бороды в Турции

Sakal Ekimi

Türkiye de sakal ekimi en önemli estetik ameliyatlardan biridir, İstanbul’da pek çok erkek, genetik bir neden, kazalar, cilt hastalıkları veya yanık gibi birçok nedenden dolayı sakallarında ki seyrekliklerden kurtulmak için, gür bir sakal elde etmek veya sakallarının içindeki boşlukları doldurmak için bu operasyona başvurmaktadır.

AnesteziLokal / Sedasyon
İşlem süresi6-7 Saat
İyileşme dönemiİşlem sonrası hemen normal hayata dönüş
SonuçlarBirincil sonuçlar 3 ay sonra başlar ve 6. Aya kadar sürer.
Sonuç KalıcılığıÖmür boyu
Sakal Ekimi İçin Türkiye’de Kalma süresi3 Gece – 4 Gün yeterlidir
Turk Aesthetic fiyat1200 EURO
Türkiye de sakal ekimi

Türkiye İstanbul da Sakal Ekimi Nasıl Yapılır 

Sakal ekimi, saç ekimi operasyonu ile arasındaki tek fark köklerin ekildiği yerdir. Bu fark dışında adımlar tamamen aynıdır. Önce köklerin seçilerek ekime hazırlanması, ardından sakal bölgesinin ekime hazırlanması ve ardından saç köklerinin yeni yerlerine nakledilmesi işlemi gibi birkaç önemli aşamadan geçer.

Türkiye de sakal ekimi

Kimler Yaptırabilir?

 • 18 yaşını doldurmuş, sağlığı yerinde olan ve sakal ekimine engel herhangi bir hastalığı olmayan herkes yaptırabilir.
 • Sağlık ekibi ile görüştükten sonra kişi durumunun makul bir şekilde sonuçlanmasını beklemelidir.
 • Bu operasyona uygun olan en önemli durumlar arasında sakal yoğunluğu az olanlar, sakallarının belirli bölgelerinde boşluklar olan veya ergenlik sonrası sakalı hiç çıkmayan kişiler bulunur.

Kimler yaptıramaz?

 • İleri diyabet hastaları.
 • İleri kalp hastalığı olanlar.
 • Kan yoluyla bulaşıcı hastalıkları olan insanlar.
 • Akut böbrek yetmezliği veya karaciğer yetmezliği olanlar.
 • Donör bölgede saç yoğunluğu düşük olan kişiler.
 • Ekim alanında cilt hastalığı olan hastalar.
 • Pıhtılaşma bozuklukları olan insanlar.
 • Şiddetli anemi hastalığı olanlar.

Türkiye de Sakal Ekimini Kimler Yapar?

Basit estetik operasyonlardan biridir ve başarısının derecesi doktorların ve sağlık ekibinin tecrübesine, donör bölgenin kalitesine ve kişinin bu işlem için uygun olup olmamasına kadar birçok şeye bağlıdır. Sakal ekimi, bu operasyonlarda uzmanlaşmış bir sağlık ekibi tarafından, plastik cerrah doktoru veya dermatolog gözetiminde gerçekleştirilir.

Donör Bölge

Donör bölge, sakal bölgesinde yeniden ekilmek üzere saç köklerinin alındığı yerdir. Bu bölgeden alınan saç köklerinin kalitesi ve sayısı bu operasyonun sonuçlarında büyük önem taşıdığından, bu işlemin başarısının en önemli nedenlerinden biri olarak kabul edilir. Donör bölge kalitesi ve sağlamlığı sakalların çok ve kaliteli olmasını sağlar.

Kullanılan Anestezi Çeşitleri

Lokal anestezi

İşlem sırasında anestezi seçeneklerinden biri de tıraş sonrası kafa derisinin üst tabakasına lokal anestezi enjekekte edilmesi ve enjeksiyon bölgesinin sterilize edilmesidir. Kişi enjeksiyon işlemi sırasında biraz ağrı hisseder, ancak ağrı 10 dakikayı geçmeyen kısa bir süre içinde azalır. Anestezi tamamen etkisini gösterdikten sonra kişi rahatlayabilir ve en ufak bir ağrı hissetmeden tüm sürecin tamamlanmasını bekleyebilir.

Sedasyon Anestezi

Sakal ekimi işlemi sırasında anestezide kullanılan ikinci seçenek sedasyon anestezidir. Genellikle detaylı olarak bahsettiğimiz lokal anestezi ile yapılır (birinci yöntem), ancak bu adımdan önce damara anestezik enjekte edilerek kişinin yaklaşık olarak kısa bir süre uyuması sağlanır. Baş derisinin enjeksiyonu sırasında ağrıyı önlemek için 15 dakika kişi uyutulur.

Uyandıktan sonra (15 dakika sonra) anestezi tamamen etkisini gösterecek ve kişi, baş derisine ilk anestezi enjeksiyonu dahil hiçbir şey hissetmeyecektir. Bu durumda kişinin geçici anesteziden uyandıktan sonra midede rahatsızlık hissetmemesi için işlemden 6 saat önce aç kalması gerekir.

Türkiye de Sakal Ekimi İşlem Basamakları

işlemi detaylı olarak bahsedeceğimiz birçok aşamadan geçmektedir.

İşlemden önce

İşlemden önce herkesin öncelikle bazı resimlerini paylaşması gerekir ve bu resimlere ek olarak sağ taraf için yan resim ve sol taraf için birer tane olmak üzere birkaç açıdan çekilmiş olması gerekir. Donör bölgenin (başın arkası) resmi ve alınacak saç köklerinin sayısını daha doğru belirlemek için saçın kısa olması tercih edilir.

İşlem sırasında

Toplam zaman: 7 saat

Ön muayene

Doktora yapılan ilk ziyaretin ardından ekilecek kök sayısı konusunda anlaşmaya varılır.
Bundan sonra, kişi için önemli soruların cevaplarını içeren bir tıbbi dosya oluşturulur ve aşağıdaki adımlar şunları içerir:
Kişinin sağlık durumu.
İsim.
Yaş.
Daha önce operasyonlar yapıldı.
Herhangi bir kronik hastalığa sahip olup olmadığı.
Alınan belirli bir ilacın varlığı.
Belirli bir ilaca alerji.
Alkol ve sigara kullanımı

Kan testi

Пересадка бороды в Турции

İşlemi engelleyebilecek herhangi bir hastalık veya semptomun bulunmadığından ve bulaşıcı hastalık bulunmadığından emin olmak için kişiden kan alınır ve analiz edilir.

Tıraş

Пересадка бороды в Турции

Hasta, iyi ve tamamen steril olan sakal ekim odasına girer. Odadaki ilk aşamada saçlar her duruma göre ya kafanın tamamından ya da sadece donör bölgeden tıraş edilir.

Anestezi

Sakal bölgesinin ve donör bölgenin çok iyi sterilizasyonu, cilt altına enjekte edilen çok yumuşak enjeksiyonlar ile yapılan lokal anestezi uygulamasına hazırlanırken çok fazla ağrıya neden olmaz. Herhangi bir ağrıyı önlemek için geçici anestezi yapılabilir.

Folikül çıkarma aşaması

Donör alanlar her vaka için ayrı ayrı belirlenir ve en sık saç köklerinin alınabileceği alanlardan biri de başın arka bölgesidir.
Kökler mikromotor adı verilen özel bir cihazla alınır ve ekim aşamasının başlangıcına kadar özel bir sıvı içinde tutulur ve bu aşama yaklaşık 1-2 saat sürer.

Sakal çizimi

Пересадка бороды в Турции

Sakalın şekli, yüzün özellikleri ve köklerin ekilmesi gereken yerler dikkate alınarak, yüzün özelliklerine ve ifadelerine göre, yeni sakalın yeri ve sakal ile yoğunluğu dikkate alınarak çizilir.

Gözenek açma

Kök alma işlemi tamamlandık sonra doktor saçın boş olan bölgelerinde 1 mm’den 1.3 mm’ye kadar çok hassas medikal aletlerle ve iyi çalışılmış bir yön ve açı ile gözenekleri açar. Bir sonraki aşama olan ekim aşamasına uygun olmasıdır.  Bu işlem yaklaşık 1 saat sürer.

Sakal ekimi

Alınan foliküller, önceden çizimde belirtilen alanın tamamı kaplanana kadar tek tek açılan gözeneklere ekilir. Bu adım da yaklaşık 2-3 saat sürer.

Donör Bölge Bandajı

Пересадка бороды в Турции

Doktor, herhangi bir cilt enfeksiyonu ve komplikasyonunu önlemek için başın donör bölgesini steril ederek bandajlar, bu son adımdır. Bu bandaj aynı zamanda kişinin sorunsuz bir şekilde sırt üstü yatmasına ve uyumasına yardımcı olur.

İşlemden sonra

Bu aşama sakal ekimi tamamlandıktan ve hastaneden ayrıldıktan sonra başlar. Bu aşamada, antienflamatuarlar ve ağrı kesiciler de dahil olmak üzere doktor tarafından verilen ilaçların alınması dahil tüm talimatlara uyulur. Bu aşamada ve talimatlara uyulduğu ölçüde, kişinin arzu ettiğine daha yakın sonuçlar bekleyebilir.

Türkiye de Sakal Ekimi Öncesi ve Sonrası

İstanbul Türkiye Türk Aesthetic merkezimizde yapılan sakal ekimi öncesi ve sonrası bazı hastalarımızın resimleri.

Sakal Ekimi Sonrası Yıkama

Sakal ekimini takip eden diğer  gün, sağlık ekibinin açıkladığı şekilde, günde bir kez olmak üzere 12 gün boyunca özel bir yıkama yapılmalıdır. Ekim bölgesini nemlendirmek için krem veya köpük uygulanmışsa 15-30 dakika bekleyin ve doktora danışmadan herhangi bir kimyasal veya katkı maddesi kullanmaktan kaçının.

Türkiye de Sakal Ekimi Teknikleri

Türkiye özelinde ve bu operasyonları gerçekleştiren çeşitli ülkelerde sakal ekimi operasyonlarında kullanılan birçok yöntem ve teknik bulunmaktadır. Türk Aesthetic olarak kullanılan en önemli ve en ünlü tekniklerden bahsedeceğiz:

FUE tekniği

Bu alandaki en son ve en başarılı FUE tekniği sakal ve saç ekimi teknolojisidir. Çünkü bir günde çok sayıda folikül alabiliyoruz. Bu teknolojiler aynı zamanda etkili, pratik ve kolay olduğundan, çoğu modern teknoloji %80 oranında onlara bağımlıdır. Saç köklerinin donör bölgeden alınıp özel bir sıvı içerisine yerleştirildiği durumlarda sakal bölgesinde küçük gözenekler açılır ve daha sonra alınan kökler bu gözeneklere yerleştirilir.

Türkiye de FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) tekniği
Türkiye de FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) tekniği

DHI tekniği

Hem sakal hem de saç ekiminde benimsenen modern tekniklerden biri olarak kabul edilmektedir. Bu teknikle ekim sakal ve saç ekimine özel Choi kalemleri ile yapıldığından ekim aşamasının gözenekleri açmaya gerek kalmadan yapılması FUE tekniğinden ayrılmaktadır. Bu kalemlerin aynı anda hem gözenekleri açarak hem de saç köklerini ekebilecekleri keskin bir ucu vardır ve bu tekniğin en önemli avantajlarından biri diğer tekniklere göre daha yoğun saç ekimi yapma imkanı ve beraberindeki kılların olmamasıdır. Yan etkiler ve ekim bölgesindeki saçları tıraş etmeye gerek kalmadan ekim yapma imkanı sağlar.

Türkiye de DHİ (Doğrudan Saç Ekimi) tekniği
Türkiye de DHİ (Doğrudan Saç Ekimi) tekniği

Sakal Ekimi Sonrası Talimatlar

 • Bir hafta boyunca sırt üstü yatar pozisyonda uyuyun.
 • Bir hafta boyunca güneşe maruz kalmamak.
 • Jilet 6 ay boyunca kullanılmamalıdır.
 • Bir ay boyunca sauna, solaryum gibi ortamlardan kaçının.
 • 2 ay ağır sporlardan 1 ay hafif sporlardan kaçınılmalıdır.
 • Folikül ekimi yapılacak bölgelere zarar vermemeye özen gösteriniz.
 • Bir ay boyunca sakalınızı kaşımaktan kaçının.
 • On ikinci günden sonra bölgeye zarar vermeden kabuklar iyice temizlenmelidir.
 • Ameliyattan sonra doktor tarafından reçete edilen ilaçlar düzenli ve zamanında alınmalıdır.
 • Sakal, saç ve sakal yıkama videosunda gösterildiği gibi günde 12 gün yıkanmalıdır.

İşte sakal ekimi sonrası dikkat edilmesi gereken bazı noktalar:

Sakal ekiminin avantajları

Sakal ekimi birçok avantajı ile karakterizedir, bu avantajlardan en önemlilerinden biri kişinin sakal bölgesindeki saçları eski haline getirerek gür ve uyumlu bir sakal elde etmesi ve mükemmel bir şekil elde ettikten sonra kendine olan güvenini yeniden kazanmasıdır.

Sakal ekiminin dezavantajları

Sakal ekimi işleminin önemli bir dezavantajı yoktur. Sakal şeklinde asimetri veya geçici yan etkiler ilk dönemde ortaya çıkabilir ancak ilk haftadan sonra hızla kaybolur. Nadiren kişinin doğala yakın daha yüksek bir yoğunluk elde etmesi için ekim işlemini tekrar etmesi gerekir.

Sakal ekimi yan etkileri

 • Yüzün birkaç gün süren geçici şişmesi
 • İlk gün geçici baş ağrısı
 • Kabuklanma
 • Hafif kızarıklık
 • Anestezi idrar ve terleme yoluyla atılır
 • İşlemden sonra bu yan etkilerin görülmesi normaldir ve hepsi 7-10 gün içinde kaybolur. Beklenmedik bir durumda doktora başvurmak gerekir.

Türkiye de Sakal Ekimi İstanbul

Sakal ekimi, Türkiye’nin özellikle de İstanbul şehrinin Arap ve Avrupa ülkelerinin çoğuna yakınlığı açısından Türkiye’de en ünlü operasyonlardan biri olan İstanbul da yapılmaktadır. Bu operasyonu gerçekleştirmek isteyenlerin çoğu için bir destinasyondur ve bazıları seyahatlerinin bir parçası olarak sakal ekimi yapabilir. 

Türkiyede Sakal Ekimi Fiyati İstanbul

Türkiye de sakal ekimi fiyati İstanbul, Arap veya Avrupa ülkelerinde ikamet eden birçok erkek için uygundur, uygun fiyatın yanı sıra olumlu sonucu da bunu gerçekleştirmenin en önemli avantajlarından biri olduğu için ek bir destinasyon haline getirmektedir. Türkiye’de operasyon fiyati 800 – 1500 Euro arasında değişmektedir.

Türkiye de Türk Aesthetic Paketleri İstanbul

Türk Aesthetic sakal ekimi işlemi müşterilerimize hizmet verdiğimiz operasyonlardan biridir ve ayrıca ek paketler sağlamak mümkündür:

 • Havaalanı karşılama ve bırakma.
 • Nakil sonrası ihtiyaç duyulan ilaç çantası.
 • Çevirmen.
 • Otellerde konaklama.
 • Otel ve hastane arası ulaşım.

Türkiye’nin En İyi Sakal Ekimi Merkezi İstanbul – Turk Aesthetic

Türk Aesthetic operasyonlar ister sakal ister saç ekimi olsun en son uluslararası teknolojilere göre gerçekleştirilmekte olup, bu konuda mümkün olan en iyi sonucu almak için her zaman müşterilerin güvenini kazanmaya çalışmaktayız. Ameliyatlar ideal bir medikal ortamda gerçekleştirilir.

SSS – İstanbul Türkiye de Sakal Ekimi

Ekilen sakallar ne zaman dökülür?

Ekimden sonra, operasyondan 12 gün ile 2 ay arasında değişen geçici bir saç dökülmesi aşaması vardır, ardından kökler yerlerine sabitlenir ve dökülmeden tekrar kalıcı olarak büyüme başlar.

Sakal ekiminin başarısının garantisi var mı?

Tıp alanında herhangi bir tıbbi işlem için bir garanti bir şey yoktur, ancak tüm vakaların büyük çoğunluğu hasta ve doktorlar için tatmin edici bir şekilde başarılı olmaktadır.

Ekimden sonra sakal ne zaman çıkmaya başlar?

Büyüme, operasyondan sonraki üçüncü ayın başından itibaren adım adım başlar, kişi yaklaşık altı ay sonra nihai sonucu alana kadar devam eder.

Kesin sakal ekimi sonuçları ne zaman ortaya çıkar?

Nihai sonuç yaklaşık altı ay sonra ortaya çıkacaktır.

Ekimden sonra sakal dökülür mü?

Birinci ve ikinci ayda geçici dökülmeler olabilir, sonrasında sakallar tekrar kalıcı olarak çıkar.

Türkiye de sakal ekimi işlemi ne kadar sürer?

Saç köklerinin sayısına ve ekim yapılan alanın alanına göre ortalama 7 saat kadar sürer ve Türkiye de sadece 3 gün kalmak yeterlidir.

Sakal ekiminin riskleri ve zararları nelerdir?

Sakal ekimi çok güvenli ve basit olduğundan herhangi bir zararı veya riski yoktur ve sağlık durumunuzla ilgili tüm detayları rehbere ve sağlık ekibine anlattıktan sonra herkes kolayca yapabilir.

Çocuklara operasyon yapılabilir mi?

On sekiz yaşından büyük olmayan çocukların 18 veya 20 yaşına kadar ameliyat edilmemeleri tercih edilir.

Türkiye de sakal ekimi maliyeti (fiyatı) ne kadardır?

Türkiye dee sakal ekimi maliyeti ya da fiyatı kullanılan teknolojiye göre 800 ile 1500 Euro arasında değişmektedir.

Ve son olarak Türkiye İstanbul Türk Aesthetic den konu ile ilgili bilgi ve fiyat talep etmek için teknik destek ekibiyle doğrudan bağlantı üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sakal Ekimi