Türkiye de Obezite Tedavisi

Türkiye de Obezite Tedavisi : Pek çok kişi, sağlık durumu, kötü beslenme alışkanlıkları veya diğer sağlık nedenleriyle ilgili çeşitli sebeplerle aşırı kilolardan muzdariptir. Fazla kilolar, fiziksel uygunluk veya aşırı kilolu kişilere eşlik edebilecek hastalıklar açısından birçok sağlık sorununu beraberinde getirir.
Bilimin ilerlemesi ve modern teknolojilerin ışığında mide botoksu, mide balonu veya tüp mide gibi ameliyatlı ya da ameliyatsız olarak kilo vermek mümkün hale gelmiştir. Burada Türkiye de Obezite Tedavisi hakkında detaylı anlatımını bulacaksınız.

Türkiye de Obezite Tedavisi

Ücretsiz Danışmanlık Alın​

Uzman doktordan ücretsiz Danışmanlık

Türkiye de Obezite Tedavisi

Türkiye de Obezite Tedavisi seçeneklerinden mide botoksu, kilo vermek amacıyla yapılan bir işlemdir. Mide kasılmalarını azaltarak iştah kesmek için mideye botoks enjekte edilir. Çünkü mide kasılması ne kadar çok olursa, yemek o kadar hızlı boşalır ve bu nedenle daha çabuk acıkmış hissedilir. Tokluk hissinin uzun sürmesi ve az yemek yemek için son zamanlarda çokça tercih edilen yöntemlerden biridir amaç sindirim sürecini yavaşlatmaktır. Mide balonu veya mide ameliyatına oranla oldukça basit bir işlemdir ve yaklaşık olarak 15 dakika sürmektedir. Mide botoksu ile beraber diyet programı uygulandığında 15-20 kiloya kadar verilebilir.

Türkiye De Mide Botoksu Nasıl Yapılır?

Kilo vermek amacıyla yapılan mide botoksu işlemi oldukça basit bir işlemdir ve 15 dakika kadar sürmektedir. Sedasyon anestezi ile yapılır. Endoskopi yöntemi ile mideye girilir ve ardından mide duvarlarına yeterli miktarda botoks enjekte edilir. Botoks ile mide kasılmaları yüzde elli azaltılarak sindirimin yavaşlatılması sağlanır kişi bu sayede daha geç acıkır ve iştahı kapanarak daha az yemek yeme ihtiyacı hisseder. Kişi aynı gün içerisinde normal hayata dönüş yapabilir.

 

Türkiye de obezite tedavisi seçeneklerinden mide balonu, mide bölgesini küçültmek için ağızdan bir balonun sokulup midede bırakılması ve ardından bir madde (gaz veya sıvı) ile doldurulması ile 30 dakikayı geçmeyen basit bir işlemdir. Hasta, çabuk doymak için genellikle yediği yemeğin dörtte birini yerken tok hisseder. Balon midede ömür boyu kalmaz, yaklaşık altı ay süreyle hastanın az miktarda yemek yemeye alıştığı ve böylece obezlerin ağırlığının azaldığı geçici bir işlemdir. İşte mide balonu prosedürü hakkında bazı hızlı bilgiler.

Türkiye De Obezite Tedavisi - Mide Balonu Işlemi Nasıl Yapılır?

Kilo kaybı için mide balonu endoskopik yöntemle sedasyon anestezisi altında sadece yaklaşık 30 dakika süren çok basit bir işlemdir, balon mideye yerleştirilir, daha sonra balon özel bir sıvı ile doldurularak yaklaşık 70’lik bir alan alınır. Mide hacminin % ‘si kadardır, böylece açlık hissi azalır ve gıda alımı azalır, hatta yenen miktarlar işlem öncesine göre azdır. Mide balonu ameliyatından hemen sonra kişi aynı gün içerisinde doktorun önerdiği talimatlara uyma ihtiyacı ile normal hayatına dönebilir.

 

Türkiye de mide küçültme yani tüp mide ameliyatı (gastrektomi), boyutunu küçültmek için midenin bir bölümünün kesildiği bir işlemdir. Sonuç olarak, midenin boyutu küçüldüğü ve daha önce alıştığı çok miktarda yiyeceği, bulunduğu yere alamadığı için, hastanın ameliyattan önce yediği ile aynı miktarda yemek yemesine izin vermez. Sadece az miktarda yemek yiyerek tokluk hisseder, bu nedenle hasta işlemden sonra yavaş yavaş kilosunun büyük bir kısmını kaybeder. Tüp mide ameliyatının obeziteye radikal ve kalıcı bir çözüm olduğunu ve mideden kesilenin geri alınamayacağını belirtmekte fayda var. İşte tüp mide hakkında bazı hızlı bilgiler

Türkiye De Obezite Tedavisi - Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kilo kaybı için tüp mide yani mide küçültme ameliyatı, midenin işlevini azaltan ve genel anestezi altında yaklaşık iki veya üç saat süren bir işlemdir. Geleneksel cerrahi veya en iyi seçenek olan endoskopi ile yapılabilir. Midenin bir kısmını kaybettikten sonra midenin kapasitesi yarıya veya çeyreğe kadar iner, yani mide tüpü ameliyatından sonra hasta aynı miktarda yemek yiyemez. Ayrıca midenin kesilen kısmı mide tarafından salgılanan açlık hissi hormonunun miktarında azalmaya yol açar, yani kişi az yemek yiyerek kendini tok hisseder, aynı zamanda sık sık açlık hissetmez bu hormonun salgılanmasındaki azalmanın bir sonucudur.