Botoks ve Dolgu Arasındaki Fark

Botoks ve Dolgu Arasındaki Fark

Türkiye de Botoks ve Dolgu Arasındaki Fark

Türkiye de botoks ve dolgu arasındaki fark her iki işlemin de dermatolog muayenehanesinde cerrahi müdahaleler veya anestezi gerektirmeden gerçekleştirilmesine ek olarak, öncelikle estetik amaçlara hizmet etmeleri bakımından benzerdir.

Botoks ve dolgu enjeksiyonları sırasında dermatolog, şeker hastalarında insülin enjekte etmek için kullanılan ince uçlu bir iğne kullanır. Hastanın talebi üzerine lokal anestezik krem ​​sürülerek enjeksiyona eşlik edilebilir.

Türkiye de botoks ve dolgu Arasındaki Fark, kullanılan malzemelerin türü, her tekniğin işlevi ve amacındadır, ancak Botoks ve Dolgu maddeleri arasında bazı benzerlikler vardır.

Botoks ve dolgu teknikleri, hem botoks hem de dolgu enjeksiyonlarının aynı hedeflere ulaşmak için vücudun farklı bölgelerine uygulanabildiği ve hemen hemen aynı sonuç ve etkilere sahip olduğu plastik cerrahide kullanılan en popüler yöntemler arasında yer almaktadır.

İstanbul, Türkiye’de botoks ve dolgu videosu

Botoks ve dolgu Türkiye’de güvenli bir şekilde yapılıyor bu yüzden işlemi yapacak hastane veya merkezi seçerken tecrübeli ve güvenilir bir merkez seçmeli, yerin iyi bir üne ve olumlu sonuçlara sahip olmasına dikkat etmelisiniz.. 

 İşte İstanbul, Türkiye’de botoks ve dolguların nasıl yapıldığını gösteren bir video:

Botoks
Dolgu

Botoks ve Dolgu Adayları

 • 18 yaşından büyüklere botoks ve dolgu yapılabilir.
 • Botox enjeksiyonları, alın ve göz çevresinde hafif veya orta dereceli kırışıklıklardan şikayetçi olan kişilere yapılır.
 • Yüzdeki hafif ve orta dereceli kusurlarda dolgu maddesi enjekte edilir.
 • Herhangi bir hastalık veya cilt probleminiz varsa bunu doktorunuza söylemelisiniz.

Botoks ve Dolgu için aday değil

 • 18 yaşından küçüklere botoks ve dolgu yapılamaz.
 • Botoks veya Dolgu işleminde kullanılan maddelere alerjisi olan kişiler.
 • Bazı derin çizgilere cerrahi müdahale gerektiğinden, derin kırışıklıkları olan kişilerde botoks ve dolgu enjeksiyonları fayda sağlamaz.
 • Gebe kadınlara kendi sağlıklarını ve fetüsün sağlığını korumak için enjeksiyon yapılamaz.
 • Botoksta 6 ay etkisini gösterir ve 6 ayda bir yapılır, dolguda ise aynı bölgeye 1 seans yapılır,  yılda iki seans yapılamaz.

Botoks ve Dolgu işlemini hangi doktor yapar?

 • Botoks ve Dolgu uygulayan doktor, bir hastane veya tıp kliniğinde dermatolog veya plastik cerrahtır.
 • Başka uzmanlık dallarından hiçbir doktor bu işlemi yapamaz.
 • Berberler botoks ve dolgu enjeksiyonu yapamazlar.

Kullanılan Malzemeler Bakımından Türkiye de Botoks ve Dolgu Arasındaki Fark

Botoks, belirli bir bakteri türünden ekstrakte edilen bir maddedir ve botulinum toksini adı verilen bir nörotoksindir.

Dolguya gelince, çoğu zaman vücudumuz tarafından üretilen doğal bir maddeden oluşur ve bu madde gençlik döneminde büyük miktarlarda bulunur ve cildi parlak ve esnek yapan da budur. Bu malzemeler arasında kolajen ve vücutta bulunan doğal bir madde olan ve molekülleri ciltte bulunan su moleküllerine bağlı olan hyaluronik asit, kalsiyum gibi diğer bazı maddelere ek olarak cilde dolgunluk vererek ciltte bulunur. Hidroksiapatit ve polimetil metakrilat içerir.

Kullanım amacına göre botoks ve dolgu arasındaki fark

Botoksun amacı

Botoksun amacı, alın bölgesindeki kırışıklıklar, kaşlar arasındaki çizgi ve kırışıklıklar, göz çevresindeki kaz ayağı kırışıklıkları gibi bazı kırışıklık türlerinin şiddetini azaltmaktır. Sinir sinyallerinin kasa ulaşmasını engelleyerek geçici bir süre kasta felç veya gevşemeye neden olur ve bu nedenle kasın hareketi durduğunda kasın hareketine bağlı olarak ortaya çıkan kırışıklıklar kaybolur.

Botoks, çene kaslarına botox enjekte edilerek bruksizm problemini durdurmanın yanı sıra koltuk altlarına botox enjekte edilerek aşırı terleme ile mücadelede de kullanılabilir.

Dolgunun amacı

Dolgu, incelmiş dudaklara bir nevi dolgunluk kazandırmak, bazı yara izlerinin görünümünü iyileştirmek, burnun görünümünü düzeltmek ve güzelleştirmek, ayrıca kırışıklıkların görünümünü iyileştirmek için kullanılır. Cildin bazı bölgelerinde kollajen ve elastikiyet kaybı olur.

Dolgu, yanak dolgusunda olduğu gibi yüzün eksik veya boş görünen bazı bölgelerini doldurmak ve daha belirgin hale getirmek için de kullanılabilir. Dolgu enjeksiyonları genellikle dudak konturu gibi yüzün alt kısmında kullanılmaktadır.

Fiyat açısından Türkiye de Botoks ve Dolgu Arasındaki Fark

Botoks enjeksiyon fiyatları dolgu enjeksiyonlarından biraz farklıdır, çünkü Botox enjeksiyon fiyatları seans başına 200 ila 400 euro arasında değişirken, dolgu fiyatı kullanılan malzemeye ve enjeksiyon yapılması gereken alan sayısına göre değişir, dolayısıyla hyaluronik enjeksiyon fiyatı 250 ila 350 euro arasında değişmektedir ve kolajenin fiyatı 400 ila 500 euro arasında değişmektedir.

Türkiye de Botoks ve Dolgu Arasındaki Fark

 • Botoks enjeksiyon adımları dolgu enjeksiyonundan farklı değildir:
 • Doktor enjeksiyon yapılacak bölgeye lokal anestezi kremi sürülür.
 • Doktor enjeksiyon iğnelerini ister Botoks ister Dolgu olsun uygun miktar ve madde ile doldurur.
 • İstenilen yerlere iğneler enjekte edilir ve madde deri altına itilerek oraya yerleşir.
 • İşlem tamamlandıktan sonra kişi evine gidebilir.

Botoks ve Dolgu işlemi sonrası yönergeler

 • Bu işlemi yaptıktan sonra tam bir dinlenmeye uymalı ve enjeksiyondan sonra kısa bir süre çok şiddetli hareketlerle yüzünüzü hareket ettirmemelisiniz.
 • Botoksun enjeksiyon yapılan yerleri ovmamalısınız.
 • Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, doktora sormalısınız.

Yan etkiler açısından Türkiye de Botoks ve Dolgu Arasındaki Fark

Botoks enjeksiyonlarının bazı dezavantajları vardır, örneğin:

 • Deri döküntüsü ve kaşıntı.
 • Enjeksiyon yerinde şişlik, uyuşma, kızarıklık ve bir miktar morarma ile birlikte başlangıçta normal olan bir miktar ağrının ortaya çıkması.
 • Deneyimsiz ve vasıfsız bir doktorun verebileceği en büyük zararlardan biri, enjeksiyon için uygun miktarı tahmin edememesidir, bu nedenle büyük miktarda enjekte eder ve böylece vücudun genel zehirlenmesine neden olur.

Dolgu enjeksiyonlarının bazı komplikasyonları da vardır, örneğin:

 • Hafif morluk.
 • Enfeksiyonlar: Hafiftirler, ancak devam ederlerse apse oluşabilir, bu nedenle o sırada bir doktora görünmelisiniz.
 • Hastanın dolgu maddesine alerjisi olabilir ve özellikle alın bölgesine ve göz çevresine dolgu maddesi enjekte edildiğinde gözü etkileyerek felce neden olabilir.
 • Topaklar: Tecrübesi az olan hekimler dolgu malzemesini cilt altına eşit oranlarda dağıtamadığı için cerrahi kesi ile alınmasını gerektiren topaklar oluşur.

Türkiye de Botoks ve Dolgu Arasındaki Fark öncesi ve sonrası

Aşağıda, her türlü plastik cerrahi alanında önde gelen merkezlerden biri olarak kabul edilen Türkiye’deki İstanbul Türk Aesthetic de gerçekleştirilen Botoks ve Dolgu enjeksiyonlarının Türkiyei İstanbul’daki öncesi ve sonrası bazı fotoğraflarını gösteriyoruz.

SSS – Türkiye de Botoks ve Dolgu Arasındaki Fark

Türkiye de Botoks ve Dolgu Arasındaki Fark?

Türkiye de Botoks ve Dolgu Arasındaki Fark, kullanılan malzemeler ve her birinin amacıdır. Botox enjeksiyonlarında kullanılan botulinum, kırışıklıkları azaltmak ve dinamik kırışıklıkları düzeltmek için çalışırken, dolgu enjeksiyonlarında kollajen veya hyaluronik asit kullanılarak ince dudakları doldurmak, burun görünümünü düzeltmek ve kırışıklıkları düzeltmek için çalışır.

Türkiye de Botoks ve Dolgu Arasındaki Fiyat Farkı Ne Kadardır?

Botoks enjeksiyonlarının fiyatı, dolgu enjeksiyonlarının fiyatından farklıdır, çünkü Botoks enjeksiyonlarının fiyatı seans başına 200-400 euro arasında değişirken, dolgu enjeksiyonlarında hyaluronik asit kullanılması durumunda fiyat 250 ila 350 euro arasında değişirken kolajen kullanılması durumunda ise fiyat 400 ile 500 euro arasında değişmektedir.

Türk Aesthetic den tüm sorularınızı cevaplamak veya operasyonlar için randevu almak için doğrudan ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Table of Contents